Extra-curricular timetable

We aim to provide the biggest, brightest and best co-curricular offer in the county. 

Please find our latest Clubs timetable below. From our extensive sports, arts and music offer, to chess, debate, maths, robotics, science and more, we’re confident that every student at Cheltenham Bournside School can find a Club they enjoy.

If you have an idea for a Club, let us know







School clubs - Term 3 & 4

Updated 15.01.24 Please speak to the named member of staff for further information.

If viewing on a phone, please turn your phone landscape to view.

 

Club 

Year

Where

Who

When

Monday

KS4/5 Debating Club

Year 10-13 

H8

Ms Brown

Lunchtime

 

Young Tycoons 

Year 9 girls

B29

Ms Dennis 

Lunchtime

 

Homework club

All

Library

Mrs Rimen

3.15 - 4.00pm

 

Chess Club

All

Library

Mrs Rimen

3.15 - 4.00pm

 

Year 7 Drama Club

Year 7

Drama Studio

Mr Banks & Yr 12/13 Theatre Studies Students

3.15 - 4.15pm

 

Christian Union

All

B2.7

EFB

3.15 - 4.00pm

 

Creative Computing 

Year 7

 

Mrs Rubringer

Lunchtime

Tuesday

KS4 English Support

Year 10 - 11

J6

Mr Burnford

3.15 - 4.00pm

 

KS3 Book Club

Year 7 - 9 

J3

Mr Cratchley

3.15 - 4.00pm

 

MFL Film Club

Year 7 - 9 

K30

CMC

3.15 - 4.15pm

 

Latin GCSE 

Year 10 - 11

K13

TBA

3.15 - 5.00pm
 

Media Support

Year 10 - 11 

G27

Mr Watts

3.15 - 4.00pm

 

'Bournside Review' eZine

Year 10 - 13

G27

Mr Watts

3.15 - 4.00pm

 

DATAFACE

Year 8 - 9

G34

Mrs Rubringer

3.15 - 4.00pm

 

EAL Club - Limited spaces

All

Library

Mrs Haines

3.15 - 4.00pm

 

Homework Club

All 

Library

Mrs Rimen

3.15 - 4.00pm

 

Astronomy

 

Science

Mr James

3.30 - 5.00pm

 

NT Connections

Closed cast
(Year 10, 12)

Drama Studio

Mr Banks

3.15 - 4.15pm

 

Schools Shakespeare Festival

Closed cast
(Year 9)

Drama Studio

Ms Austin

3.15 - 4.15pm

 

Wednesday

Puzzle Club

KS3

T8

Miss Panniers

3.15 - 4.00pm

 

Homework club

All 

Library

Mrs Rimen 

3.15 - 4.00pm

 

Tabletop Games Club

All 

Library

Mr Marlow

3.15 - 5.00pm

 

School Production: The Addams Family

All 

Main Hall

KAH, MJC, DF, JAC, SCR

3.15 - 4.00pm

 

Dance Club

All

Drama/Dance Classroom

Ms Austin

3.15 - 4.15pm

 

 

KS5 Film Support

Year 12 - 13

G27

Mr Watts

3.15 - 4.00pm

 

Year 7 Science Club

Year 7

L11

Miss Hardcastle

3.15 - 4.00pm

 

Year 8 Science Club

Year 8

L10

Miss Cole

3.15 - 4.00pm

 

KS5 English Support

Year 12, 13

J Block

Miss O-Dwyer

3.15 - 4.00pm

 

Poetry Club

All

J Block

Miss Ayre & Miss Fletcher

3.15 - 4.00pm

Thursday 

Wellbeing dog walk (Week 2 only)

All

Welfare Office

Ms Groves & Lottie

Lunchtime

 

KS3 Debating Club

Year 7 - 9

H6

Ms Rawstorne

Lunchtime

 

Robotics Club

Year 7 - 11

G33

Mr Hunt

3.15 - 4.00pm

 

Economics Club

Year 12 - 13

B214

Karen Hanley

3.15 - 4.00pm

 

History of Art Club

Year 10 - 13 

J12

LGT and KJF

3.15 - 4.00pm

 

Homework club

All 

Library

Mrs Rimen

3.15 - 4.00pm

 

Eco Club

All

Science Quad

Mr Marlow

3.15 - 4.15pm

 

Media Support

Year 12, 13

G27

Mr Watts

3.15 - 4.00pm

 

Additional Maths

Y10 and Y11 by invitation.

T Block

CJS, EE, LDG

3.15 - 4.00pm

 

NT Connections

Closed cast (Year 10, 12)

Drama Studio

Mr Banks

3.15 - 4.15pm

 

Shakespeare Festival

Closed Cast
(Year 9)

Drama Studio

Ms Austin

3.15 - 4.15pm

Friday

Homework club

All 

Library

Mrs Rimen

3.15 - 4.00pm

 

School Production: The Addams Family

All 

Main Hall

KAH, MJC, JEK, KMA, SCR

3.15 - 4.00pm

Sports clubs - Term 3 & 4

3.15pm - 4.15/4.30pm unless otherwise stated
If viewing on a phone, please turn your phone landscape to view.

 

 

Sport 

Year Group 

Staff 

Location 

Monday 

ADP (7.45-8.30am) 

Y9 (selected students) 

RBB 

Fitness Suite 

 

PE GSCE Revision

Y11

OGW, EFR, RKS, JZC

T12

Tuesday 

ADP (7.45-8.30am) 

Y10 (selected students) 

RBB 

Fitness Suite 

 

Badminton (8-8.40am) 

Y8 (sign up) 

OGW 

Sports hall 1 

 

Boys Hockey 

Y7, Y8, Y9 

EFR, NS & OGW 

Astro 

 

Girls Football 

Y8, Y9 

MKG 

Astro/Field 

 

Boys Football 

Y9 

MDH 

Field  

 

Boys Football 

Y11 & 1st XI 

AMW 

Field 

 

Netball 

Y10, Y11 

JCS 

Field  

 

Basketball 

Year 9, 10, 11 & 6th 

RBB 

Sports Hall 1 

 

Fitness Suite 

Y10, 11 (sign up) 

WG 

 Fitness Suite 

Wednesday 

ADP (7.45-8.30am) 

Y8 (selected students) 

RBB

Fitness suite 

 

Badminton (8-8.40am) 

Y7 (sign up) 

AMW 

Sports Hall 1  

 

Netball 

Y9 

RKS 

Courts 

 

Netball  

Y8 

JCS 

Courts  

 

Girls Football 

Y7  

EFR  

Astro 

 

Boys Rugby 

Y7 

NS BD JM 

Field 

 

Boys Football 

Y10 

RBB 

Field 

 

Boys Handball 

Y9, Y10 

GLT 

Sports hall 1  

 

Fitness Suite 

 Y10, Y11 (sign up) 

WG 

Fitness Suite 

Thursday 

ADP (7.45-8.30am)

Y7 (selected students) 

RBB 

Fitness suite 

 

Badminton (8-8.40am)

Y9 

OGW 

Sports Hall 1 

 

Badminton (8-8.40am)

Y11 GCSE 

JZC 

Sports Hall 2 

 

Girls Football

 Y10, 11 

MKG 

Astro  

 

Netball 

 Y7 

RKS 

Courts 

 

Boys Football 

Y8 

JZC 

Field 

 

Boys Football 

Y7 

OGW & WG 

Field 

Friday 

ADP (7.45-8.30am) 

Y11 (selected students) 

RBB 

Fitness suite 

Music clubs - Autumn Term (Term 1 & 2)

Everyone welcome! Please speak to a member of the music department for further information.

If viewing on a phone, please turn your phone landscape to view.

 

Club 

Year

Where

Who

When

Monday

Youth Choir

Year 7, 8, 9

M3

 

Lunchtime

Tuesday

Upper Folk Bank

  M3  

Lunchtime (week 2)

 

Jazz Band

 

M3

 

3.15 - 4.15pm

Wednesday

Lower Folk Band

Year 7, 8, 9

M3

 

Lunchtime

 

Senior Singers

Year 10, 11, 12, 13

M1

 

Lunchtime

 

School Production: The Addams Family

All

Main Hall

 

3.15 - 4.15pm

Thursday

Learn a Woodwind Instrument

All

M2

 

Lunchtime

 

Orchestra

All

M3

 

3.15 - 4.15pm

 

Guitar Group

All

M2

 

3.15 - 4.00pm

Friday

School Production: The Addams Family

All

Main Hall

 

3.15 - 4.15pm

We are ambitiousWe are supportiveWe are purposefulWe are proudWe are curiousWe are respectful