Extra-curricular timetable

We aim to provide the biggest, brightest and best co-curricular offer in the county. 

Please find our latest Clubs timetable below. From our extensive sports, arts and music offer, to chess, crochet, debate, languages, maths, robotics, science and more, we’re confident that every student at Cheltenham Bournside School can find a Club they enjoy.

If you have an idea for a Club, let us know

 

 

School clubs - Term 1 

Please see the named staff for further information 

 
Club
Year group
Who
Where
When
 Monday
Climate club Y10 & Y11 Mrs Spooner H1 Lunchtime
  The Business club Y9 Mrs Dennis B29 Lunchtime
  Debating club Y10-Y13 Miss Brown & Miss Rawstrone H8 Lunchtime (week 2)
  Christian union All Mrs Brown & Mr Mealing B27 After school
  Chess club All Mrs Rimen Library After school
Tuesday
Fine & 3D Art club  Y11-Y13 Mrs Pedley F12 Before school
  Schools Shakespeare Festival Y9 Mr Banks & Miss Austin DS After school
  Mandarin club Y9 Miss Taylor K28 After school
  Teen Tech Y8 & Y9 Mrs Rubringer G34 After school
 Wednesday
Fine and 3D Art club  Y11-13  Mrs Pedley  F12 Before school
  Book at breakfast club  KS3  Mr Cratchley  Library Before school
  Research in Social Sciences  Y10-Y13  Mrs Daniels, Mrs Nelder, Mrs Jaep-Evans & Miss Mitchell G29  Lunchtime
  Debating club Y7-Y9  Miss Brown & Miss Rawstrone  H8 Lunchtime 
  Poetry club  All  Miss Sloan & Miss Fletcher  J7 After school 
  Art Club  Y7  Miss Askew & Sixth Form  F5 After school 
  NT connections  Y13  Mr Banks  DC After school 
  Photography  KS3 Mr Taylor  F13 After school 
  Tabletop games club  All  Mr Marlow  Library After school 
  Japanese club  All  Ms Rees  K17 After school 
  History Y13 Miss Brown H8  After school (week 1)
  Science Club Y8 Miss Douglas Lab 10 After school
  Science Club Y7 Mr James  Lab 11 After school
Thursday
Fine and 3D Art club Y11-Y13 Mrs Pedley F12 Before school
  Debating club Y10-Y13 Miss Brown & Miss Rawstrone H8 Lunchtime (week 1)
  Maths challenge club Y7-Y9 Mrs Panniers T8 Lunchtime
  Additional Mathematics Y10 & Y11 Mr Mumford T3 Lunchtime
  Community gardening club All Ms Christie H2 Lunchtime
  School Shakespeare festival Y9 Miss Austin DC Lunchtime
  Knitting club All Miss Askew & Ms Tomkins F5 Lunchtime
  Robotics club Y7-Y11 Mr Hunt G33 After school
  Economics club Y12 & Y13 Mrs Hanley B214 Lunchtime
  Eco club Y10 & Y11 Mr Marlow Science quad After school
  KS3 Latin club Y7-Y9 Mrs Avalia K13 After school
Friday
Climate club Y7-Y9 Ms Christie H2 Lunchtime
  Wellbeing dog walk Y7-Y9 Mrs Groves Anniversary garden Lunchtime (week 2)

Music and performing arts clubs - Term 1

 
Club
Year group
Who
Where
When
Monday
Youth choir Y7-9 Mr Clift M3 Lunchtime
  Drama club Y7 Mr Banks DS After school
Tuesday
Folk band (upper) Y10-13 Miss Rheam M3 Lunchtime
  School production All Miss Kelly, Miss Heppleston, Mr Cutress, Mr Clift & Miss Rheam MH After school
Wednesday
Jazz band All Mr Cutress M3 After school
   Dance club Y9 Miss Austin DS After school 
Thursday
Folk bank (lower) Y7-Y9 Miss Rheam M3 Lunchtime
  Drama club Y8 Mr Freeman DS Lunchtime
  Orchestra  All Miss Rheam M3 After school
  Guitar group All Mr Cutress M1 After school
Friday
School production All Miss Heppleston, Mr Cutress, Mr Freeman & Niss Rheam MH After school

 

Revision and curricular support clubs - Term 1 

 
Club
Year group
Who
Where
When
 Monday
Homework club All Mrs Rimen Library After school
Tuesday 
GCSE Sociology support Y10-Y13 Mrs Daniels & Mrs Nelder G29 Before school
  Homework club All Mrs Rimen Library After school
  Drama A-Level revision   Mr Freeman DS After School
  Business vocational revision club Y10 & Y11 Mrs Dennis B29 After school
 Wednesday
Research in Social Sciences  Y10-Y13  Mrs Daniels, Mrs Nelder, Mrs Jaep-Evans & Miss Mitchell G29  Lunchtime
  Psychology Boost Session   TBC  G30 Lunchtime
  KS5 Mathematics support  Y12 & Y13  Mr Mumford  T3 After school
  Drama GCSE revision   Mr Freeman DS After school
  Homework club  All  Mrs Rimen  Library After school 
  Business revision  Y13  Mrs Dennis, Mr Kelly & Mrs Wosley  B29,B213& B25 After school 
  Philosophy, Ethics and Christianity revision club    Mr Playfair  B28 After school 
  English support A-Level  Y13  Mrs O'Dwyer  J4 After school (week 1)
  Maths GCSE support Y11 Mrs Williams T6 After school
  History Y13 Miss Brown H8  After school (week 1)
 Thursday
A-Level English support Y13 Mrs O'Dwyer J4 Lunchtime (week 2)
  Homework club All Mrs Rimen Library Lunchtime
  GCSE Business revision club Y11 Mrs Dennis, Mr Kelly & Mrs Wosley B29, B213 & B25 Lunchtime
  Politics revision Y13 Miss Brown H8 After school (week 1)
 Friday
Homework club All Mrs Rimen Library After school 

 

 

Sports clubs - Term 1

 
Club
Year group
Who
Where
When
Monday
ADP Y9 (selected students) Mr Burrows Fitness suite 7:45-8:30am
  Netball Shooting Y7, 8 & 9 Ms Shermon-Tame Sports hall 2  Lunch (week 2)
Tuesday
ADP Y10 (selected students) Mr Burrows Fitness suite 7:45-8:30am
  Badminton Y8 Mr Winterbottom Sports hall 1 8:00-8:40am
  Hockey Y9 Ms Shermon-Tame Astro After school
  Girls Rugby Y7 Ms Goddard & Ms Savory Field After school
  Rugby Y9 Mr Whitehurst /SE Field After school
  Rugby Y10 Mr Hirons Field After school
  Rugby Y11 Mr Crowford & Mr Bashford Field After school
  Netball Tournament Prep Selected groups Mrs Stickland Courts After school
Wednesday
ADP Y7 (selected groups) Mr Burrows Fitness suite 7:45-8:30am
  Badminton Y7 Mr Winterbottom Sports hall 1 8:00-8:40am
  Handball 79 Mr Taylor Sports hall 2 8:00-8:40am
  Girls Rugby Y8 & 9 Ms Goddard & Ms Savory Field After school
  Hockey Y10 & Y11 Ms Rogers Astro After school
  Rugby Y7 Mr Winterbottom, Mr Taylor and Mrs Savory Field After school
  Basketball Y11 Mr Burrows Sports hall 1 After school
 Thursday
ADP Y8 (selected groups) Mr Burrows Fitness Suite 7:45-8:30am
  Badminton Y9 Mr Winterbottom Sports hall 1 8:00-8:40am
  Badminton Y11 GCSE Mr Crowford  Sports hall 2 8:00-8:40am
  Netball shooting Y7, 8 & 9 Ms Shermon-Tame Sports hall 2 Lunch (week 1)
  Rackets club All Ms Rogers Sports hall 1 Lunch
  Hockey Y8 Mrs Stickland Astro After school
  Hockey Y7 Ms Rogers Astro After school
  Rugby Y8 Mr Burrows & Mr Winterbottom Field After school
 Friday
ADP Y11 (selected students) Mr Burrows Fitness suite 7:45-8:30am
  Fitness  KS3 Mr Hirons (week 1) & Mrs Stickland (week 2)  Fitness suite Lunch
  Table tennis Y7 & 8 Ms Goddard Sports hall 1 Lunch
  Rugby Y7 Mr Taylor & Mrs Savoury Field After school
We are curiousWe are ambitiousWe are proudWe are purposefulWe are supportiveWe are respectful