Extra-curricular timetable

We are delighted to restart our rich extra-curricular provision this term. Please find the latest club timetables below. 

School Clubs (Term 1)

 

Club
Who
Where
Timings
Monday

Homework club (All years)

SEND Homework club (Invitation)

Chess Club

Mrs Magovern

Mrs Weir

Mrs Magovern

Library

Support Hub

Library

3:15 – 4:00pm

 

3:15 – 4:00pm

Tuesday

Homework club (All years)

Year 7 Science Club (Yr7)

GCSE Science Practical Club (Yr11)

Investors Challenge (Yr10-13)

Latin Speaking (Yr10-13)

Mrs Magovern

Mr James

Mr Saundry

Mr Kelly

Mrs Avila (MFL)

Library

Lab 10

Lab 9

Library

K13

3:15 – 4:00pm

3:15 – 4:00pm

3:15 – 4:00pm

Lunch B

3:15 - 4:00pm

Wednesday

Homework club (All years)

SEND Homework club (Invitation)

Spanish Speaking (Sixth Form)

Maths Club (Yr7-9)

Board game club (all years)

Mandarin Club (Yr8 & 9)

Further Maths (Sixth Form)

Pop-Art Painting (Yr9)

Art club (Yr9)

Mrs Magovern

Mrs Weir

Mrs Avila (MFL)

Miss Panniers

Mr Marlow

Miss Taylor

Mr Mumford

Mrs Pedley

Sixth form artists

Library

Support Hub

K13

T8

Library

K28

T12

F12

F5

3:15 – 4:00pm

3:15 – 4:15pm

3:15 – 4:00pm

3:15 – 3:45pm

3:15 – 5.00pm

3:15 – 4:00pm

3:15 – 4:00pm

3:15 – 4:00pm

3:15 – 4:00pm

Thursday

Book Club (Yr7-9)

Homework club (all years)

A level Mandarin Club (Yr13)

Knitting & Crochet Club (all years)

Robotics Club (Sign up required)

EAL Social Club (all years)

Mrs McGovern

Mrs Magovern

Miss Rees

Miss Askew

Computing Dept

Mrs Haines

Library

Library

K17

F5

G33

Library

Lunch A

3:15 – 4:00pm

3:15 – 3:45pm

3:15 - 4:00pm

3:15 - 4:00pm

3:14 - 4:00pm

Friday

Homework club 

Mrs Magovern

Library

3:15 – 4:00pm

 

Sport & Physical Activity Clubs (Term 1)

 
Club
Who
Where
Timings
Tuesday

Year 8 Rugby

Year 9 Rugby

Year 10 Rugby

Year 7 & 8 Hockey

Year 9 & 10 Girls' Rugby 

Year 10 & 11 Netball

Year 7 Badminton

Year 11 & Sixth Form Basketball

Mr Winterbottom

Mr Hirons

Mr Crowford

Mrs Shermon-Tame

Miss Goddard

Mrs Stickland

Mr Winterbottom

Mr Burrows

Field

Field

Field

Astro

Field

Courts

Sports Hall 1 (sign up)

Sports Hall 1

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

8:00 – 8:30am

3:15 – 4:30pm

Wednesday

Year 7 Rugby

Year 9 Hockey

Year 7 & 8 Girls' Rugby

All year groups - Dance

Year 10 & 11 - Fitness

Year 8 - Badminton

Mr Winterbottom

Miss Bowen

Miss Goddard

Mrs Stickland

Mr Burrows

Mr Winterbottom

Field

Astro

Field

Sports Hall 1

Fitness Suite

Sports Hall 1 (sign up)

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

8:00 – 8:30am

Thursday

Year 11 Rugby

Year 8 Rugby

Seniors Rugby

Year 10 & 11 Hockey

Year 7 & 8 Netball

Years 7-9 Girls’ Football

Year 9 Badminton

Mr Merritt

Mr Taylor

Mr Winterbottom

Miss Bowen

Miss Shermon-Tame

Miss Panniers

Miss Bowen

Field

Field

Field

Astro

Courts

Field

SH1 (sign up)

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

3:15 – 4:30pm

8:00 – 8:30am

 

Music & Performing Arts Clubs (Term 1)

 
Club
Who
Where
Timings
Tuesday

Folk Group (Yr10-13)

All years: School Production

Music Department

Production Team

M3

Main Hall

Lunch B

3:15 – 4:30pm

Wednesday

Folk Group (Yr7-9)

All Year Groups: Orchestra

All Year Groups: Guitar Group

Music Department

Music Department

Music Department

M3

M3

M1

Lunch A

3:15 – 4:30pm

Thursday

Guitar Group (Yr7-9)

All year groups: Jazz Band

Music Department

Music Department

M3

M3

Lunch A

3:15 – 4:30pm

Friday

Senior Singers (Yr10-13)

Youth Choir (Yr7-9)

School Production (all years)

Music Department

Music Department

Main Hall

M3

M3

Before School (8am)

Lunch A

After school

We are respectfulWe are supportiveWe are purposefulWe are curiousWe are proudWe are ambitious